دسته‌بندی نشده

ورق آهن

ورق آهن به آلیاژی که مواد آن از آهن بوده، ورق آهن می گویند. ورق آهن از موادهای مختلف تشکیل شده که هر کدام در قسمتهای مختلفی از صنعت ساختمان و ساخت و ساز و صنایع دیگر کاربرد دارد. از انواع ورق های آهن میتوان به : ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گاوانیزه، ورق رنگی و ورق رنگی شیروانی اشاره کرد.

ورق سیاه

به ورقی که توسط نورد گرم تولید شود، ورق سیاه می گویند. ورق سیاه یکی از مهم ترین ورق های آهن در بازار هست که برای اندازه گیری کیفیت آن از شاخصی به نام ST استفاده می شود، این شاخص در ورق سیاه معمولی تقریبا بین اعداد St33  تا St52 می باشد. این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق آهن است، به گونه ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه بیشترین انعطاف پذیری نسبت به سایر کیفیت ها و ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری خیلی کمی است. همچنین ورق ST37 و ورق  ST52 جزو بهترین  و پرمصرف ترین ورق های سیاه موجود در بازار هستند که در صنعت ساختمان به شدت مورد توجه قرار گرفته اند.

موارد استفاده

ورق سیاه در صنایع گوناگونی اعم از: صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و لوله سازی مورد استفاده قرار میگیرد. بالاترین ورق سیاه  برای مصارف گوناگون در ایران تولید می شود. کارخانه هایی نظیر فولاد مبارکه اصفهان، فولاد اکسین، ورق کاویان، نورد لوله اهواز، تعدادی از کارخانه‌های معتبر تولید فولاد و ورق سیاه ایران هستند که قیمت ورق  ST52 و دیگر ورق های سیاه نظیر ورق ST34، ST33، و ST37 برای هر کارخانه ای متفاوت است، مهمترین تولید کننده ورق سیاه در وسعت زیاد در ایران، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *